Laima Lavaste - Kunigas Ričardas

Kunigas Ričardas Doveika – gerbiamas ir mylimas dvasininkas. Apie šios asmenybės gyvenimo kelią ir pasirinkimus atviroje knygoje „Kunigas Ričardas“ pasakoja žurnalistė Laima Lavaste.
Jau trumpame knygos aprašyme skaitytojai nuteikiami nesitikėti asmeninės istorijos – tai Dievo kelionė per Jo žmogaus gyvenimą. Žurnalistė Laima Lavaste tris metus bandė įkalbėti teksto veikėją knygai. Kuklus kunigas buvo įsitikinęs, kad jo istorija nebus įdomi skaitytojams. Klydo. Vos pasirodžiusi knyga šovė į perkamiausių leidinių sąrašo viršūnę. Šis tekstas ne apie kunigą, bet kas jis, kokią istoriją pasakoja ir ką talpina savo viduje.
Knygą „Kunigas Ričardas“ sudaro kelios dalys. Pirmoji – „vaikystės sodas“. Ji nukelia į nerūpestingas būsimo kunigo gyvenimo dienas. Šis skyrius, ko gero, labiausiai primena tradicinę biografiją ir pasakoja apie vaikystės namus, santykius su tėvais, močiute, vaikiškus nuotykius ir kitus nerūpestingam gyvenimo etapui būdingus dalykus.Kitas skyrius „Dvasinė branda“ – pasakojimas apie tai, kaip jaunas žmogus pasirinko dvasininko kelią. Kunigas Ričardas kadaise svajojo gydyti žmones, vėliau tapti virėju ir net mokėsi šio amato. Tačiau pašaukimas buvo stiprus. Šioje knygos dalyje aprašomas pasirinkimas, tėvų reakcija, mokslai kunigų seminarijoje.
Trečioje dalyje laukia pasakojimas apie kunigo gyvenimo patirtį, santykį su dievu ir bažnyčia. Daugeliui skaitytojų ypač įdomi pasirodys knygos dalis „Ričardas Doveika apie…“. Čia kunigas išsako mintis apie pačius įvairiausius dvasinius ir visuomeninius klausimus. Jis kalba apie laisvą valią, pedofiliją, santuoką, bažnyčios ir kunigų luomo intrigas, moterų kunigystę, atleidimą, turtą, emigraciją. Iš esmės – daugeliu temų, kuriomis mes diskutuojame, dėl kurių ginčijamės bei nesutariame. Nuomonę turi ir kunigas Ričardas ir ją išdėsto švelniai, neįžeisdamas, skatindamas mąstyti, įkvėpti, pamatyti kitomis akimis, įsiklausyti. Knygos tekstas spinduliuoja ramybe, vidine šviesa, taip pat drąsina ir įkvepia.