Biblioteka visiems

bibioteka visiems

Nuo 2020 m. lapkričio mėn. Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus, nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų ketinimą didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją. Pirmasis žingsnis jau padarytas – bibliotekose vieningai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos Autizmo spektro (ASS) ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems lankytojams.

Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais, tėvais, auginančiais ASS ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turinčius vaikus, Lietuvos viešosioms bibliotekoms buvo parengtos ir įdiegtos priemonės, palengvinančios šių žmonių lankymąsi bibliotekose.

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos lankytojams esame parengę:

SOCIALINĖ ISTORIJA

Socialinė istorija padės, dar prieš atvykstant į biblioteką, susipažinti su jos erdvėmis, taisyklėmis, darbuotojais, kurie jus čia pasitiks. 
Peržiūrėti Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos socialinę istoriją 
Peržiūrėti bendrą bibliotekų socialinę istoriją  

SOCIALINIS PLAKATAS

Norime, kad bibliotekoje jaustumėtės saugiai, todėl galite susipažinti su Socialiniu plakatu, kuriame rasite jus aptarnaujančių darbuotojų nuotraukas, trumpus prisistatymus – jums apsilankius bibliotekoje vieni kitus jau žinosime ir laisviau bendrausime.
Peržiūrėti Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos socialinį plakatą 

PAŽINTINIS VAIZDO FILMAS  

Bendradarbiaujant su ASS specialistais, kalbos ir komunikacijos sutrikimų  turinčių vaikų šeimomis bibliotekos lankytojams parengtas Pažintinis vaizdo filmas, kuriame kviečiame susipažinti su patarimais, kaip derėtų elgtis vienu ar kitu atveju, į ką vertėtų atkreipti dėmesį komunikuojant su ASS ir kalbos ir komunikacijos sutrikimų  turinčiais asmenimis – tiek vaikais, tiek suaugusiaisiais. 
Peržiūrėti pažintinį vaizdo filmą  

SENSORINIS GESINTUVAS  

Jeigu jūsų lydimą vaiką ar paauglį neįprastoje jam erdvėje ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis, jums padės bibliotekoje esantis „Sensorinio gesintuvo“ rinkinys, kuriame rasite įvairių sensorinių daiktų ir priemonių, padėsiančių greičiau nusiraminti. 
„Sensorinio gesintuvo“ priemones rasite bibliotekos I a esančiame Vaikų literatūros skyriuje. Kilus klausimams kreipkitės į skyriaus darbuotoją.
Sensorinio gesintuvo rinkinys Lietuvos bibliotekoms

BENDRAVIMO KORTELĖS Bendravimas su asmeniu, turinčiu kalbos, elgesio ar kitų sutrikimų reikalauja specialių bendravimo įgūdžių. Tam tikrais atvejais būtinos ir pagalbinės komunikacijos priemonės, kurios papildo ar net pakeičia šnekamąją kalbą. Bendravimo kortelėse pavaizduoti grafiniai simboliai ir piešiniai padeda iškomunikuoti paprastas gyvenimiškas situacijas (pvz., nupiešta stiklinė gali reikšti teiginį „Noriu gerti“ arba klausimą „Nori gerti?“) ir tokiu būdu lengviau susikalbama. Lietuvos apskričių viešosiose bibliotekose ir Lietuvos aklųjų bibliotekoje įdiegta programinė įranga „Boardmaker“ palengvina šių bendravimo kortelių rengimą ir siūlo net 50 tūkst. tam skirtų piešinių archyvą, suskirstytą į įvairias kasdieninio bendravimo temas.
Kortelės skirtos: 
-tėvams ir kitiems šeimos nariams,
-pedagogams, logopedams bei kitiems specialistams, dirbantiems su asmenimis, turinčiais kalbos, elgesio ir emocijų sutrikimų, cerebrinį paralyžių, intelekto sutrikimų, įvairiapusių raidos, autizmo spektro sutrikimų ir kt.

Naudotis programine įranga „Boardmaker“ ir susikurti bendravimo korteles galima dviem būdais:
1. Užsiregistruoti individualiai kontaktinei darbo „Boardmaker“ programa konsultacijai / mokymui ir savarankiškai susikurti bendravimo korteles pagal individualų poreikį. Dėl konsultacijos Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje kreiptis tel. (8 45) 46 55 65 arba el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..
2. Užsakyti nuotolinę kortelių parengimo paslaugą. Šiuo atveju gausite bendravimo elektroninę kortelių rinkinio versiją pagal pateiktus individualius poreikius ir galėsite jas atsispausdinti. Taip pat yra galimybė gauti jau atspausdintą ir laminuotą rinkinį paštu (padengus siuntimo išlaidas).
Užpildykite užsakymo formą


Kontaktinės konsultacijos, galimybė savarankiškai naudotis įranga bibliotekoje ir / ar elektroninės bendravimo kortelių versijos parengimas yra visiškai nemokami.
Dėl bendravimo kortelių spausdinimo ir laminavimo paslaugos Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešojoje bibliotekoje, kreipkitės į Vaikų literatūros skyrių tel. (8 450) 38014, mob. +370 671 69429 arba el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..
Jei rinkinys bus pristatomas į namus, pristatymo išlaidas  turės apmokėti užsakovas.

Biblioteka yra tam, kad padėtų spręsti problemas. Jei sunku kalbėtis žodžiais – pasitelkite vaizdų kalbą!

SENSORINIAI SKAITYMAI 

Edukacinė programa Sensoriniai skaitymai vaikams  skirta 4–12 metų vaikams. Programa pritaikyta ir vaikams, turintiems kalbos ir komunikacijos sutrikimų. 

Daugiau informacijos www.bibliotekavisiems.lt

BIRŽŲ BIBLIOTEKOS ŽEMĖLAPIAI

Informacinis žemėlapis

Sensorinis žemėlapis


Iniciatyva „Biblioteka visiems“ finansuojama pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos strateginio veiklos plano priemonę „Aprūpinti bibliotekas socialinės bei informacinės atskirties gyventojų grupėms skirta įranga ir priemonėmis“.
Iniciatyvą vykdo Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija.
Iniciatyvos partneriai: Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, asociacija „Šiaulių lietaus vaikai“.
Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.