E. C. Myers-Teisinga moneta
E. C. Myers-Teisinga moneta
 

E. C. Myers (g. 1978) – amerikiečių rašytojas. „Teisinga moneta“ – debiutinė pirmoji dilogijos knyga, už kurią autorius gavo Andre Norton apdovanojimą, skiriamą už geriausią metų mokslinės ar maginės fantastikos kūrinį jaunimui.

Šešiolikmetis Efraimas tarp į save neįtikėtinai panašaus žuvusio paauglio daiktų randa jį sudominusią ketvirčio monetą, o netrukus savo mokyklos spintelėje ir raštelį, kuriame teigiama, kad moneta gali išpildyti visus norus. Kad ir kaip sunku patikėti, Efraimas greit įsitikina, kad moneta tikrai stebuklinga. Tačiau tikrasis monetos veikimo mechanizmas jį nustebins ne mažiau nei stebuklo galimybė.

– Paaiškinsiu kitaip, – tarė ji. – Ar girdėjai apie Šriodingerio katę? Visi žino Šriodingerio katę.
– Taip! – Pirmą kartą Efraimas suprato, apie ką kalbama. – Tai eksperimentas, kurio metu dėžėje uždarė katę su nuodingų dujų balionėliu, ir jis arba nužudė katę, arba ne.
– Plačiąja prasme – taip. Iš tiesų to nebuvo, tai tik vaizdinga teorijos iliustracija. Kvantinės fizikos atžvilgiu, kol katė uždaryta dėžėje, ji tuo pačiu metu yra ir gyva, ir mirusi.
– Skamba neįtikėtinai.
– Taip pat neįtikėtinai, kaip stebuklinga moneta?

Efraimo rankose atsiduria moneta, kurios galios kelia tiek susižavėjimą, tiek baimę. Monetos veikimas vaikinui kelia daugybę klausimų: ar gali būti, kad egzistuoja ne vienas Efraimas ir ne vienas geriausias draugas Neitanas? Ar pildydamas savo norus Efraimas kenkia kitiems? Kaip toli galima nueiti, siekiant patenkinti savo užgaidas?
Moneta ne tik priverčia suabejoti tuo, kas atrodo įprasta, tačiau ir priverčia kiekvieną su ja susidūrusį stoti akistaton su savimi.